Продавець ТОВ "ЄВРОКУЛ" розвиває свій бізнес на Prom.ua 10 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Bigl.ua — приведет к покупке
Кошик
8 відгуків
ПРОГРАМИ ПІДБОРУПОЧАТИ
ХОЛОДИЛЬНЕ ОБЛАДНАННЯ

Історія та майбутнє фреонів. Чи є майбутнє у R404A та R507?

Історія та майбутнє фреонів. Чи є майбутнє у R404A та R507?

     Перед прочитанням, рекомендуємо ознайомитися з нашою статтею "Холодоагенти. Що це і їх актуальні версії.GWP, ODP і CO2-еквівалент" й Законом України "Про регулювання господарської діяльності з озоноруйнівними речовинами та фторованими парниковими газами"

   Фреон - це найпоширеніший холодоагент у світі, але так було не завжди. У холодильниках з кінця 1800-х років до 1929 року в якості холодоагентів використовувалися такі токсичні гази як: аміак (NH3), метилхлорид (CH3Cl) і діоксид сірки (SO2). Кілька нещасних випадків зі смертельними наслідками сталося в 1920-х роках через витоки хлористого метилу з холодильників. Люди стали залишати холодильники на задніх дворах. Почалися пошуки менш небезпечного методу охолодження. У 1928 році Томас Міджлі-молодший з Чарлзом Франкліна Кеттеринга винайшов «чудо-з'єднання» під назвою фреон. Перші версії фреонів, хлорфторвуглеці (R12, R22) почали холодильну революцію, проте, вони руйнували озоновий шар.

   1 січня 1989 року вступив у дію Монреальський протокол[2], у якому забороняється використовувати у складі холодоагентів речовини, що шкідливі для озонового шару(насамперед такі як хлор), які містяться в на той час у поширених холодагентах – фреонах R12 й R22. На заміну їм прийшли гідрофторвуглеці (R410A, R134a, R404A та ін.), які мають нульовий ODP (озоноруйнівний потенціал). Однак, не зважаючи на безпеку для озонового шару, вони та подібні їм речовини що містять у собі фтор та його сполуки значно продовжують впливати на глобальне потепління, яке характеризується показником GWP.  

   По впливу на глобальне потепління, то є такі дані: наприклад - 1 кг холодагенту R404А еквівалентний 4922 кг CO2. Автомобіль середнього класу виділяє близько 0,20 кг/км CO2. Якщо взяти 1.6  кг фреону R404А, тоді він вплине на глобальне потепління майже також як автомобіль, що проїхав навколо Землі (40 725 км).       І якщо, наприклад, взяти 6 стандартних балонів (з місткістю кожного в 10 кг), що використовуються на спорядження холодагентом систем у стандартних холодильних установках, то це вже буде як 36 подорожей (!!!) навколо Землі на автомобілі.

     R410A, R404A, R507 й R134A є самими розповсюдженими фреонами, що прийшли на заміну R12 й R22. Деякі з них значно перевищують GWP минулих фреонів. Наприклад, R404A перевищує GWP фреону R22 майже в три рази.  А деякі фреони близькі за своїми параметрами до минулих: R410A й R134A.

Для зручності, представимо Вам наступну таблицю: 

Фреони R507 й R404A мають самі високі GWP, хоч вони стали дуже розповсюдженими, але міжнародні компанії та вчені вже пропонують активно від них відмовлятися[3] й замінювати холодильні системи та обладнання на те що працює з використанням  альтернативних холодоагентів з низьким GWP:

  • R32 
  • R449 
  • R448 
  • R1234 та ін.

або на природні холодагенти:

  • R744 (СО2)
  • R290 (Пропан)
  • R717(Аміак)

   Для вивчення міжнародного досвіду та підготовки ринку до спроможності у використанні таких технологій та обладнання відомі виробники проводять систематичні семінари та вебінари, майстер-класи з фахівцями галузі. 

    Також слід врахувати, що ціна на фреони такі як R404A та R507 та інші шкідливі холодагенти - постійно зростає через квотування виробництва та імпорту (експорту) в кожній країні що підписала Монреальський протокол та ратифікувала Кігалійську поправку, й з часом їх використання стане для споживача невигідним. Протягом 5 років вартість R404A й R507 може збільшитися до 80 €/кг й більше. Детальна інформація є в дослідженнях, що виконані в рамках українсько-німецького проекту ГС «Холодильна асоціація України», це вказано в графіках що надали німецькі партнери. Завантажити всі матеріали проекту можна за посиланням

   В Європі з 1 січня 2020 року набрала чинності заборона на використання фторвуглеців з GWP 2500 й більше для обслуговування холодильного обладнання с зарядом 40 тонн СO2-екв або більше[4], під який попадають R404A й R507, а також усе нове обладнання на їх основі. До 2030 року планується скорочення викидів CO2 в ЄС на 73%, а до 2050 - на 78%

    У використанні фреонів є ще один значний мінус – це витоки з холодильних та кліматичних систем (при інсталяції та сервісні втрати при аваріях та обслуговуванні). Через них десятки кілограмів фреону можуть потрапити в атмосферу, що тягне за собою вкрай негативні для довкілля наслідки. Із Закону України "Про регулювання господарської діяльності з озоноруйнівними речовинами та фторованими парниковими газами" [1]  відомо, що обладнання, у якому містяться фторовані парникові гази у кількості не менш 500 тонн в еквіваленті CO2 перевіюється державними органами не рідше за один раз в три місяці й оснащення дорогої системи виявлення витоків

    З цього ж закону відомо: "Порушення правил недопущення та запобігання витокам і викидам озоноруйнівних речовин та фторованих парникових газів - тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян". Крім цього всі "...Оператори контрольованих речовин зобов’язані:...забезпечувати навчання та підтвердження кваліфікації персоналу...забезпечувати проведення перевірок наявності витоків особами, які пройшли навчання та отримали кваліфікаційний документ...вести облік та подавати звітність уповноваженим органам." Більше інформації про регламентуючі підзаконні акти (постанови КМУ тощо…) за посиланням щодо документів від КМУ та за посиланням щодо наказів міністерств та КМУ.

  В підсумку, використання шкідливих для довкілля фреонів, таких як R404A й R507, в холодильній промисловості та кліматичних технологіях може стати проблематичним та витратним. Наша держава, як і весь цивілізований світ, взяла обов`язок скоротити кількість парникових газів до мінімуму, щоб зупинити глобальне потепління.  Для того, щоб виконати перехід до змін у  майбутньому, необхідно вже зараз розпочати діяти та переходити на нові зелені технології. Ми, компанія Euroool, прагнемо щодо дотримання європейських стандартів і вже зараз підлаштовуємося під сучасні тенденції. Незабаром наші холодильні установки будуть використовувати екологічні фреони. 

       Джерела:

  1. ЗУ "Про регулювання господарської діяльності з озоноруйнівними речовинами та фторованими парниковими газами" https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/376-20?#Text
  2. Монреальський протокол https://www.un.org/ru/documents/decl_conv/conventions/pdf/montreal.pdf 
  3. Буклет ведучих асоціацій усіх секторів проти R404A й R507 https://www.epeeglobal.org/wp-content/uploads/2018-02-06-EPEEbrochure-FINAL-SCREEN.pdf
  4.  Регламент (ЄС) № 517/2014 («Регламент о фторованих газах»). https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:32014R0517&from=EN
 
Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner